با ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد از سال 96 ، سردرگمی زیادی برای داوطلبان این آزمون به وجود آمد و سوالات فراوانی پیرامون انتخاب رشته مطرح شد . نگارش مقاله ای در ارتباط با انتخاب رشته دکتری می تواند کمک شایانی به رفع سوالات احتمالی باقی مانده کند . داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته دکتری 98 ، بارها در انتخاب رشته مقاطع مختلف شرکت کرده اند اما انتخاب رشته دکتری کاملا متفاوت باانتخاب رشته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است و انتخاب رشته نامناسب و اشتباه منجر به عدم قبولی در دوره دکتری حتی با رتبه های خیلی خوب می شود . سال های گذشته شاهد عدم قبولی رتبه های خیلی خوب در بسیاری از رشته های دکتری بودیم که حتی با وجود کسب رتبه های تک رقمی ، در رشته های پر متقاضی موفق به پذیرش نهایی نشدند . در ادامه به بررسی ضوابط ، شرایط ، جزئیات و نحوه انتخاب رشته دکتری 98 برای داوطلبانی که قصد شرکت در انتخاب رشته اصولی دارند ، می پردازیم .
شرایط انتخاب رشته آزمون دکتری 98

با وجود این که بعد از ادغام ثبت نام آزمون دکتری و ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ، تنها یک دفترچه با عنوان دفترچه ثبت نام دکتری 98  برای مشخص کردن منابع آزمون دکتری منتشر شده است ، اما بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ، راه دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری از یک دیگر جدا خواهد شد و هر داوطلبی که مجاز به انتخاب رشته برای هر دو دانشگاه شده باشد باید به صورت جداگانه فرم انتخاب رشته دکتری 98 و انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 98 را تکمیل نماید .
انتخاب رشته دکتری سراسری 98 برای کلیه افرادی که در ثبت نام دکتری 98 شرکت کرده اند و بعد از دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری سر جلسه آزمون حاضر بودند و در کارنامه ای که برای آن ها صادر شده است ، مجاز به انتخاب رشته اعلام شده اند ، مجاز است . حال اینکه داوطلب مجاز به انتخاب رشته چه دوره هایی می باشد ، در ردیفی به نام (( وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره )) مشخص شده است . فرد مجاز شده با توجه به دوره ای که در آن مجاز به انتخاب رشته شده است ( دوره های روزانه ، سایر دوره ها و بورس اعزام به خارج از کشور ) می توانند در زمان مقرر شده از سوی سازمان سنجش ، نسبت به انتخاب رشته دکتری اقدام کند . هر داوطلبی ممکن است در یک یا چند دوره مجاز بهانتخاب رشته اعلام شده باشد یا به طور کلی در هیچ دوره ای مجاز به انتخاب رشته نباشد . برای کسب اطلاع از توضیحات درج شده در کارنامه دکتری روی کارنامه دکتری 98 کلیک کنید .


 

 


نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 98

مجاز شدگان می توانند با علم به دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته شده اند و پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دکترینسبت به انتخاب حداکثر 50 کدرشته محل اقدام کنند . محدودیتی برای دعوت به مصاحبه شدن وجود ندارد و ممکن است یک داوطلب حدنصاب قبولی تمام دانشگاه هایی که در فرم انتخاب رشته ، انتخاب کرده است را کسب کند پس بهتر است انتخاب ها بر اساس علاقه دسته بندی شوند . بدین معنا که انتخاب هایی که بیشتر مدنظرمان هست را در اولویت های بالاتر و انتخاب های بعدی به ترتیب به گزینه هایی اختصاص یابد که درجه علاقه مان به آن ها کمتر شود . توصیه هیوا به داوطلبان انتخاب رشته دکتری 98 این است که 4 فاکتور علاقه ، کیفیت ، شهر و فاصله دانشگاه و شهریه دکتری را جز ملاک هایشان قرار دهند .


مراحل بعدی انتخاب رشته آزمون دکتری 98

تمامی افرادی که در انتخاب رشته دکتری 98 شرکت کردند بعد از ثبت کدرشته محل های انتخابی خود ، باید رسید 15 رقمی خود را دریافت کنند . بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته ، داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری سازمان سنجش باشند . تا آن زمان می توانند در ارتباط با چگونگی سوالات مصاحبه دکتری تحقیق کنند و خود را برای مصاحبه دکتری 98 آماده سازند . بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه ، هر فرد با توجه به این که حدنصاب دانشگاه های انتخابیش را کسب کرده یا نه ، به مصاحبه دعوت خواهد شد و می تواند بر اساس علاقه خود ، در روز مقرر شده توسط اطلاعیه سنجش یا اطلاعیه دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده ، به محل مصاحبه مراجعه کرده و مدارک لازم را همراه ببرد . طبیعی است که اگر فردی نتوانسته حدنصاب قبولی در یک دانشگاه را کسب کند ، به مصاحبه دعوت نخواهد شد . لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها علاوه بر مصاحبه شفاهی دارای آزمون کتبی هم هستند که زمان آن توسط دانشگاه اعلام خواهد شد . داوطلبانی که به مصاحبه دانشگاه ها دعوت شده اند باید به سایت سنجش مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت عمومی دکتری اقدام کنند . نهایتا نتایج نهایی دکتری 98توسط سازمان سنجش بر روی وب سایت این دانشگاه به نشانی sanjesh.org اعلام خواهد شد و داوطلبان می توانند بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری ، نتایج خود را مشاهده کنند .

لازم به ذکر است تمامی داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند ، در صورت کسب نمره کل قابل قبول دانشگاه آزاد و دریافت کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در کارنامه نتایج اولیه دکتری ، می توانند بعد از مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 98 ، به صورت جداگانه در انتخاب رشته دکتری آزاد 98 شرکت کنند و بعد از مشاهده نتایج اولیه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ، به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 98 دعوت شوند .

علاقه مندان به انتخاب رشته کنکور دکتری می توانند با بهره مندی از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران گروه مشاوره تحصیلی هیوادر ارتباط باشند تا فرم انتخاب رشته خود را به بهترین نحو ممکن تکمیل نمایند .

 

 


مقالات کوتاه مفید برای داوطلبان دکتری 98

متقاضیان ثبت نام دکتری سراسری می تواند با کلیک کردن روی عنوان هر مقاله به متن مقاله دسترسی پیدا کنند .

1. ثبت نام آزمون دکتری 98

2. ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد 98

3. دفترچه ثبت نام دکتری 98

4. دفترچه ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد 98

5. منابع آزمون دکتری

6. کارت ورود به جلسه آزمون دکتری

7. فرم صلاحیت عمومی آزمون دکتری

8. توضیحات کارنامه آزمون دکتری منبع : انتخاب رشته دکتری 98